PRP

PRP yani Platelet Rich Plasma (trombositten zengin plazma) tedavisi kök hücre mantığından yola çıkılarak geliştirilmiş ve önce diş hekimleri tarafından kullanılmış bir uygulamadır. Günümüzde ise, ciltteki kırışıklıklar, lekeler, yara ve sivilce izleri , saç dökülmeleri gibi sorunları gidermede dermatologlar ve estetik cerrahlar, eklem ve kas rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilirliği ile de ortopedistlerce sık tercih edilen bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

PRP NEDİR?

Kan sıvı ve şekilli elemanlar dediğimiz hücrelerden oluşmaktadır. Bu hücreler;eritrositler(alyuvar), lökositler(akyuvar) ve trombositler (platelet) olarak ayrılır. Her birinin vücutta ayrı görevleri vardır. Trombositlerin kanın pıhtılaşmasında oynadığı rol yanında bir diğer önemli bir özelliği de vücuttaki hasarlı dokuların onarılmasını sağlayan büyüme faktörlerini barındırmasıdır.Vücudun herhangi bir yerinde yaralanma,doku hasarı gibi durumlar oluştuğunda kan dolaşımı ile o bölgeye çok sayıda trombosit taşınarak yara iyileşmesi süreci başlatılır.

PRP ile yapılan da; kanı bir takım işlemlerden geçirerek trombosit içeriği çok yoğun bir plazma elde etmek ve bu plazmayı problemli vücut bölgesine enjekte ederek orada iyileşme sürecini hızlandırmaktır.

NASIL YAPILIR?

PRP uygulaması için kişinin kendi kanı kullanılır. Özel tüplere alınan kan santrifüj edilerek trombositten zengin plazma kısmı ayrıştırılır. Bu plazma ihtiyaç olan bölgelere enjekte edilir.

PRP NASIL ETKİ EDER?

Enjekte edildiği bölgede kök hücreleri uyararak aktive eder.

Hyalüronik asit üretimini arttırır.

Kollajen sentezini uyarır.

Kılcal damar oluşmasını sağlar.

PRP HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

Hamilelik ve güneş hasarı sonucu oluşan cilt lekeleri,

Ciltteki sarkmalar,

Kırışıklıklar,

Akne skarları,

Yara iyileşmesi sonrası kalan izler,

Deri çatlakları,

Saç dökülmeleri

PRP’NİN YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

Kişinin kendi kanı alınarak yine kendisine verildiği için alerjik reaksiyon gelişme olasılığı yoktur. PRP uygulamasında her seans için tek kullanımlık enjeksiyon ve tüp içeren kitler kullanıldığından enfeksiyon riski de bulunmaz.


top